5.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NIPAPORN PANYACHAROEN).
Ste si istí, že kaktusy zalievate správne? Je pravda, že nepotrebujú tak často zalievať ako väčšina kvetín v kvetináčoch, ale to neznamená, že im vôbec nemusíte venovať pozornosť. Kaktusom neprospieva ani nadmerné zalievanie, ani úplné sucho v kvetináči. Preto, keď príde čas zalievať tieto kvety, použite jeden triviálny trik, aby ste sa uistili, že je vhodný čas na zásobovanie rastliny vodou.
Kaktusy pochádzajú z čeľade kaktusovité. Prirodzene ich nájdete v oblastiach Severnej a Južnej Ameriky, kde rastú najmä v púštnych oblastiach. V miernom podnebí Slovenska sa nenachádzajú, ale môžete ich pestovať ako črepníkové kvety. A ak sa tak rozhodnete urobiť, rýchlo vnesú do vášho domova exotickú atmosféru.
Tento druh môže byť pre vás ideálny, aj keď nemáte takzvanú „ruku na rastliny“, pretože dokáže veľa odpustiť. Kaktusy sa nepovažujú za obzvlášť náročné rastliny, ale aj ony potrebujú z vašej strany trochu pozornosti, preto vám poradíme, ako by ste sa o ne mali starať.
Kaktus je potrebné zalievať podľa toho, že
Kaktus pochádza z oblastí, kde sa musel prispôsobiť drsnému a suchému podnebiu, a preto nepotrebuje časté zavlažovanie. Ak ho prelejete, korene rastliny môžu zhniť.
Ak nechcete, aby krásny kvet odumrel a bol vhodný len na vyhodenie, zásobujte ho vodou s mierou. Pred zalievaním je najlepšie vždy vykonať jednoduchý test, aby ste zabránili jej preliatiu. Jednoducho vložte prst 2-3 cm hlboko do pôdy. A ak v kvetináči neucítite žiadnu vlhkosť, je to signál, že kaktus už treba zaliať.
Ako zalievať kaktus? Táto metóda je najlepšia
Nezanedbateľná je aj technika dodávania vody do zariadenia. Ak jej nechcete ublížiť, je lepšie upustiť od tradičných spôsobov, pretože oveľa bezpečnejšie ako zalievanie kanvičkou je zalievať kaktus zospodu tak, že kvetináč na približne 3 minúty vložíte do nádoby s vodou. Po uplynutí tohto času vložte rastlinu späť do obalu.
Kaktusy nezalievajte obyčajnou vodou z vodovodu. Iná voda bude fungovať lepšie
Kaktusy radšej nezalievajte obyčajnou vodou z vodovodu, pretože minerály, ktoré obsahuje, môžu ovplyvniť stav rastliny. Na tento účel sa oveľa lepšie hodí dažďová voda alebo mäkká, destilovaná prevarená voda izbovej teploty.
Majte to na pamäti pri pestovaní kaktusov. Určite bude rásť silný a zdravý
Pri pestovaní kaktusov však nie je dôležité len zavlažovanie. Aby rastlina zdravo rástla, mali by ste jej zabezpečiť aj vhodnú polohu. Mala by byť svetlá, ale najlepšie nie na priamom silnom slnečnom svetle. To je dôležité najmä v lete, v čase, keď je vonku horúco. Aby ste kaktusu pomohli rásť, môžete ho počas jari a leta raz za štyri týždne prihnojiť aj hnojivom zo záhradkárskeho obchodu určeným pre túto rastlinu.
Raz za 12-14 mesiacov nie je na škodu rastlinu presadiť. Keď sa pre to rozhodnete, nedávajte do kvetináča univerzálnu zeminu alebo zeminu určenú pre zelené rastliny, ale zmes pre kaktusy. V opačnom prípade sa v pôde nebude hromadiť voda. Môžete do nej nasypať aj trochu perlitu a nezabudnite, že kvetináč alebo box na pestovanie kaktusov by mal mať dostatočnú drenáž.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastliny pre zabúdajúcich. Dokážu prežiť bez vody až mesiac
Radšej sa ich zbavte zo svojho domova. Tu je zoznam notoricky známych rastlín. Sú magnetom na smolu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.