6.12.2023 Redakcia Vašeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Jesenno-zimné obdobie je obdobím citrusov. Popri pomarančoch a mandarínkach sa oplatí nájsť miesto aj pre pomelo, ktoré je blízke pomarančom a grapefruitom. Pomelo je pokladom vitamínu C a draslíka, ako aj dôležitým zdrojom vlákniny. Jeho konzumácia prospieva imunitnému systému, srdcu a črevám. Zistite, aké vlastnosti má pomelo a ako ho jesť.
Pomelo – čo je to za ovocie?
Pomelo, známe aj ako obrovský pomaranč alebo čínsky grapefruit, je najväčším citrusovým plodom (priemer zrelého plodu môže dosahovať až 30 cm a jeho hmotnosť je tiež impozantná). Pochádza z juhovýchodnej Ázie a divoko rastie aj na Fidži. Na väčšine miest sa plody zbierajú od októbra do apríla, takže sú dostupné najmä v zime. Každoročne sa v čoraz väčšom množstve dostávajú na náš trh.
Ako vyzerá a chutí pomelo? Je veľké, guľovitého tvaru a má pomerne hrubú, húževnatú kôru. Ak sa chcete dostať do vnútra plodu, oplatí sa urobiť rez zhora nadol a potom ho prstami oddeliť od bielej blanky.
Plody môžu mať v závislosti od odrody rôzne farby. To platí pre kôru aj dužinu. Chuť pripomína kombináciu pomaranča a grapefruitu. Pri nákupe je najlepšie vyberať exempláre s hladkou a lesklou kôrou, bez škvŕn a priehlbín. A exempláre, ktoré sú ťažšie – ľahšie kusy sa môžu ukázať vysušené a bez dužiny.
Pomelo – vitamíny a minerály
Pomelo je predovšetkým vynikajúcim zdrojom vitamínu C a draslíka. Dodáva telu aj malé množstvo vitamínov skupiny B, ako aj železo, vápnik, horčík, zinok, fosfor a meď. Obsahuje významné množstvo vlákniny – jedno pomelo (približne 600 g) predstavuje dávku 6 g vlákniny.
Obsahuje aj cenné bioaktívne látky – flavonoidy, kumaríny, fenolové kyseliny, triesloviny a karotenoidy.
Pomelo – vlastnosti
Pomelo je plné antioxidantov, ktoré podporujú ochranu buniek pred voľnými radikálmi. Vitamín C je silným antioxidantom, okrem toho sa v pomeloch nachádzajú aj naringenín a naringín, ktoré sú bežné aj v iných citrusových plodoch, najmä v grapefruitoch. Cenný je aj lykopén. Zvýšenie obsahu antioxidantov v strave znižuje oxidačný stres a znižuje riziko mnohých ochorení vrátane artritídy, srdcových chorôb a rakoviny. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov môže pomelo pôsobiť aj proti starnutiu.
Pomelo bude dobrou voľbou pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. 100 g ovocia (bez šupky) má iba 40 kcal. Navyše je ovocie zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržať pocit sýtosti dlhšie. Treba pripomenúť, že výrobky bohaté na vlákninu podporujú zdravie čriev tým, že stimulujú rast prospešných mikroorganizmov v tráviacom systéme.
Štúdie naznačujú, že pomelo pomáha znižovať hladinu cholesterolu, hoci sú potrebné ďalšie výskumy. Tomuto ovociu by sa však mali vyhýbať ľudia, ktorí užívajú statíny, čo sú lieky používané na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Podobne ako grapefruit, aj pomelo spôsobuje niekoľkonásobné zvýšenie koncentrácie statínov v krvi. Ak máte zdravotné ťažkosti alebo užívate iné lieky, pre istotu sa opýtajte svojho lekára, či nie sú nejaké kontraindikácie na konzumáciu tohto ovocia. Pre zdravie srdca je dôležitá aj prítomnosť draslíka, ktorý prispieva k znižovaniu krvného tlaku.
Na jeseň a v zime sa oplatí siahnuť po pomelo. Vitamín C, ktorý obsahuje v hojnom množstve, ovplyvňuje činnosť T a B lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za bunkovú imunitnú odpoveď. Pozitívny vplyv na imunitný systém majú aj karotenoidy.
Ako jesť pomelo?
Ak ste ešte neochutnali pomelo, skúste ho bez akýchkoľvek prísad. Potom môžete experimentovať. Pomelo sa dobre hodí ako základ pre ovocné aj zeleninové šaláty. Zaujímavá bude jeho kombinácia s mäsom, ako aj s rybami a morskými plodmi. Obzvlášť sa hodí okrem iného k ananásu, kokosu, jahodám, uhorkám alebo čiernemu koreniu.
Pomelo, podobne ako každé iné ovocie, je vhodné na dezert. Z dužiny možno pripraviť lahodnú marmeládu, džemy a šťavy. Niektorí ľudia používajú aj kôru. Kandizovaná pomelová kôra môže byť napríklad zaujímavým doplnkom dezertov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce tinktúry na tráviace ťažkosti. Vyrobíte ich z buriny, ktorá rastie v každej záhrade
Kardiologička určila päť produktov, ktorým sa vyhýba. Sú na jej čiernej listine
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.