9.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov).
Keď príde chladné počasie a teplota vonku je len niekoľko stupňov, mnohí ľudia, ak nemajú miesto v chladničke, vynesú potraviny na balkón alebo vonkajší parapet. Toto riešenie sa zdá byť veľmi pohodlné, pretože získame veľa miesta. Je však jedenie na balkóne naozaj dobrý nápad?
Jedlo na balkóne. Môže sa tam skladovať aj v zime?
Zdá sa, že zimné podmienky na balkóne sú podobné ako v chladničke. Čo by sa mohlo pokaziť? Ukazuje sa, že pomerne veľa.
Prenášanie potravín, ktoré vyžadujú nízke teploty vonku, môže prispieť k ich rýchlejšiemu pokazeniu, ako aj k vážnym zdravotným ťažkostiam. Je lepšie neriskovať a potraviny uchovávať na balkóne alebo za oknom. Prečo? Už sme vám to vysvetlili.
Uchovávanie potravín za oknom alebo na balkóne môže prispieť k ich rýchlejšiemu pokazeniu, ako aj k vážnym zdravotným ťažkostiam.
Výhodou chladničky je, že je v nej stála teplota. Vonku to tak byť nemusí. Počas dňa alebo cez noc môže kolísať až o 10 stupňov. V noci sa často vyskytuje mráz, ktorý ráno ustúpi. Počas dňa sa niekedy na slnku aj v zime poriadne zohreje. Počasie aj v zime býva dosť rozmarné. To nie sú vhodné podmienky na skladovanie potravín na balkóne.
Potraviny, ktoré si vyžadujú chladenie, by sa mali jednoducho skladovať v chladničke. Práve na to bola vynájdená. Je lepšie ju nekombinovať s balkónom alebo parapetom. Uchovávanie potravín vonku môže byť naozaj nebezpečné pre vaše zdravie. Pamätajte, že odporúčaná maximálna teplota, ktorá by mala byť v chladničke, je približne 4 stupne Celzia. Vonku, dokonca aj v zime, môže byť často teplejšie.
Potraviny ponechané na balkóne môžu byť kontaminované
Druhým problémom je riziko kontaminácie potravín ponechaných na balkóne alebo parapete vtákmi alebo hmyzom. V chladničke je to bezpečné. Keď ho vynesieme von, nemáme možnosť kontrolovať, čo sa s ním stane.
Dôležité je tiež pamätať na to, aby sme potraviny do chladničky uložili čo najrýchlejšie. Príliš dlhé uchovávanie pri izbovej teplote môže viesť k množeniu škodlivých mikroorganizmov v ňom, ktoré sú zodpovedné za tráviace problémy a môžu viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam. Príliš dlhé uchovávanie potravín pri izbovej teplote je jednoduchou cestou k otrave.
Príliš dlhé uchovávanie potravín pri izbovej teplote je jednoduchou cestou k otrave.
Platí to najmä pre hotové jedlá. Neskonzumovanú časť treba čo najskôr uložiť do chladničky. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) upozorňuje, že teplota pri ohrievaní nie vždy dokáže rozbiť nebezpečné mikróby. Neodporúča sa do nej vkladať horúce potraviny, ale keď sa jedlo blíži k izbovej teplote, malo by sa do nej vložiť čo najskôr.
Vzhľadom na kolísanie teploty je dôležité dávať pozor na to, aké výrobky umiestňujete do chladničky na dvere. Odborníci upozorňujú, že je lepšie neuchovávať tam mliečne výrobky. Mlieko a vajcia by mali byť umiestnené na strednej polici. Dvere sú vhodným miestom pre veci, ktoré sa nemusia príliš chladiť. Najlepšie je to pre omáčky všetkého druhu, kečup, majonézu, horčicu alebo nápoje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môžete ich mať v chladničke. Zmiešajte ich s mliekom. Toto je najlepšia domáca maska na tvár
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.