9.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RossHelen).
Stále zelená, ideálna aj na výzdobu terasy a záhrady. S príchodom decembra sa opäť dostáva do centra pozornosti. Ako sa starať o kaukazskú jedľu v kvetináči, aby lahodila oku celé týždne? Tu je návod, na čo si dať pozor.
Kaukazská jedľa. Všetko, čo potrebujete vedieť
Jedľa kaukazská je ihličnatý strom pochádzajúci zo západnej Ázie. Vo svojom prirodzenom prostredí dosahuje výšku až 30 metrov. Strom rastie pomerne rýchlo a po 10 rokoch môže dosiahnuť výšku 5 až 6 metrov. Vďaka tomu je mimoriadne vhodná do veľkých záhrad. Trpasličie odrody sa však dajú úspešne vysádzať aj v o niečo menších domácich záhradách.
Jedľa kaukazská je jedným z najkrajších ihličnatých stromov. Vyznačuje sa klasickým a elegantným habitusom s horizontálne usporiadanými konármi. Tie sú zasa pokryté hrubými, nepichľavými, dlhými ihlicami. Obľúbená je najmä v decembri, keď si ju mnohí ľudia vyberajú ako vianočný stromček na výzdobu interiéru. Vtedy sa však často začínajú aj problémy.
Ako sa starať o kaukazskú jedľu v kvetináči?
Napriek svojej jedinečnej kráse má kaukazská jedľa vysoké nároky na pestovanie. Nemá rada suchý vzduch, studený vietor, silné mrazy, záplavy ani sucho. Výborne sa cíti na teplých, chránených miestach, uprednostňuje vlhký vzduch. Ako sa teda o ňu starať, aby ste sa mohli celé týždne tešiť z jej jedinečného vzhľadu?
Jedľa kaukazská s dokonale kónickým a hustým habitusom je jedným z najcennejších vianočných stromčekov. Na túto úlohu je ideálna, pretože si udržiava ihličie na výhonkoch oveľa dlhšie ako iné druhy. Tá v kvetináči môže po Vianociach navyše putovať do záhrady, kde bude naďalej udivovať svojím vzhľadom. Je však dôležité venovať pozornosť najprv detailom.
Ako zalievať jedľu v kvetináči?
Z hľadiska starostlivosti o kaukazskú jedľu je rozhodujúca jej zálievka. Strom má rád vlhkú, ale nie mokrú pôdu. Preto sa treba vyhýbať nadmernému zavlažovaniu. Jedľu zalievajte len vtedy, keď je pôda suchá, pričom jej doprajte malé množstvo vody. Vyhnite sa jej jednorazovému silnému zalievaniu.
Jedľa kaukazská tiež nemá rada stojatú vodu. Preto sa uistite, že pôda je dobre odvodnená, a pridajte do kvetináča trochu štrku alebo keramzitu. Pri zalievaní stromčeka sa oplatí pamätať aj na správnu teplotu vody. Najlepšia je voda izbovej teploty, ktorá sa nechala vychladnúť. Príliš studená voda môže rastlinu poškodiť.
Ako dlho vydrží kaukazská jedľa v kvetináči?
Pri správnej starostlivosti si kaukazská jedľa zachová svoj vzhľad až štyri až osem týždňov. Krátko po zakúpení by sa však mala otužiť umiestnením na balkón alebo do garáže. Keď sa už nachádza v byte, umiestnite ju mimo dosahu radiátorov alebo krbu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žltnú listy vášho zamiokulku? Táto výživa ho postaví na nohy
Tieto rastliny priťahujú peniaze a šťastie. Zistite, ako ich pestovať a neplytvať nimi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.