09.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/ExplorerBob).
Škorica patrí medzi koreniny, ktoré sa najmä v zime často objavujú v našej kuchyni. Je ideálna na prípravu horúcich nápojov, svojou chuťou dokáže kompenzovať nepríjemnosti chladu vonku. Ak nie sme fanúšikmi tohto korenia, je čas si naň zvyknúť, pretože sa dá využiť v mnohých situáciách a nemusí sa obmedzovať len na kulinárske účely. Čo sa oplatí vedieť o škorici?
Škorica: Tu je návod, ako sa vyrába
Škorica, ktorú si najčastejšie spájame s obchodmi, je práškovaná a predtým sušená kôra škoricovníka – stromu, ktorý prirodzene rastie v Ázii. Niekedy môžete nájsť verziu celej kôry, ktorá má charakteristické kučery – tie sú výsledkom jemného kvasenia a sušenia. Ako iste viete, škorica má veľmi príjemnú vôňu, ktorá sa najčastejšie spája s jeseňou a zimou, kedy je slnka málo. Ako sa používa škorica? Je skvelým doplnkom k dezertom, ale aj k nápojom a pečivu, ktoré nemusia byť nevyhnutne spojené so sviatkami.
V obchodoch nájdete dva druhy škorice: cejlónsku a aromatickú (cassia). Oba majú síce podobné vlastnosti, no ten prvý má lepšiu a príjemnejšiu chuť, ktorá zvýrazňuje vôňu jedál.
Čo nájdete v škorici?
Je čas objaviť, čo všetko sa dá nájsť v škorici. Ukazuje sa, že korenie je bohaté na množstvo zaujímavých látok, ktoré môžu byť aj zdraviu prospešné. Najcennejší je škoricový aldehyd, ktorý dodáva koreniu antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti.
V strúhanej kôre nájdete aj minerály ako vápnik, mangán, železo, draslík a fosfor. Po škorici by ste mali siahnuť tak často, ako je to len možné, pretože podporuje stavbu kostí a zubov, podporuje správny krvný tlak, môže zlepšiť imunitu a predchádzať anémii.
Škoricu však nesmiete konzumovať bez miery, ale do jedál ju pridávajte opatrne. To všetko má na svedomí kumarín, ktorý môže byť v nadbytku toxický: dráždi pečeň a tiež spôsobuje potraty u tehotných žien.
Výhody konzumácie škorice
Škorica dokáže zlepšiť fungovanie organizmu, ale dá sa využiť aj vtedy, keď nás trápi nádcha a chceme si aspoň trochu skrátiť dobu rekonvalescencie. Oplatí sa tiež pridať škoricu do pohára vody a vypláchnuť si ústa: najmä keď vás trápi bolesť hrdla alebo zápal ústnej dutiny.
Intenzívna vôňa škorice sa tiež ukazuje ako neoceniteľná v prípade infekcií horných dýchacích ciest: stačí inhalovať, čo vám pomôže prekonať nádchu a prechladnutie rýchlejšie. Na tento účel sa samozrejme hodí aj škoricová silica, ktorá pôsobí dezinfekčne.
Dôležitá správa pre všetkých, ktorí sa snažia schudnúť. Škorica je klasifikovaná ako termogénna, teda látka, ktorá dokáže urýchliť metabolizmus. Preto sa oplatí zaradiť ju do jedálnička, pretože existuje šanca, že uľahčí zhadzovanie prebytočných kíl.
Škorica doma: Tú jednoducho musíte mať
Je už známe, že škorica má veľa vlastností a jej prítomnosť v kuchyni by mala byť povinná. Samozrejme, existuje viac presvedčivých argumentov, ktoré podporujú skutočnosť, že korenie sa dá použiť na mnohé iné, niekedy prekvapivé účely. Na čo by ste mali používať škoricu?
- Pleseň v kvetináčoch – korenie stačí nasypať do kvetináča, aby ste sa zbavili nepríjemného bieleho povlaku.
- Osvieženie koberca – škoricu môžete zmiešať so sódou bikarbónou, posypať ňou koberec, votrieť zmes a následne povysávať.
- Škodcovia – pavúky, mravce a mole nebudú strašiť v našom dome, ak miesta, kde žije hmyz, posypeme škoricou.
- Osvieženie vysávača – stačí posypať korenie a potom ho povysávať. Nepríjemného zápachu vysávača vás zbaví škorica.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nemáte radi vôňu octu? Nahraďte ho týmto a vyčistite svoj sprchový kút do lesku
Stojí 2 EURÁ a funguje ako profesionálna impregnácia. Topánky vám už v zime nepremoknú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.