13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Pexels).
Briti vyvíjajú technológiu schopnú identifikovať klávesy na základe ich akustických podpisov. Projekt umožňuje použiť ako mikrofón napríklad smartfón – aj keď je umiestnený v blízkosti notebooku – ktorý je po naučení umelej inteligencie schopný identifikovať konkrétne klávesy po ich stlačení. Znie to zaujímavo, ale výsledky tejto štúdie vyvolávajú zmiešané pocity. AI dosahuje presnosť 95 %.
Predstavte si, že píšete na notebooku alebo sa prihlasujete do svojho účtu a váš telefón vás počúva a odovzdáva vaše prihlasovacie údaje zločincom. Toto vyvíjajú Briti – ale pokojne. Účinnosť 95 % sa vzťahuje na každé jedno stlačenie: stále je to príliš málo na to, aby bolo možné tak efektívne uhádnuť heslá. A čo viac, AI musí byť najskôr natrénované, aby identifikovalo klávesy z konkrétnej klávesnice, a to môže byť vážny problém – AI môžu byť rušené rôznymi premennými prostredia, napr. akustika miestnosti.
Vedci z Veľkej Británie nazvali tento projekt: „CoAtNet“ . Počas tréningu bolo AI trénované pomocou spektrogramov reprezentujúcich jedinečné zvuky generované každou klávesou. Týmto spôsobom bola dosiahnutá predtým uvedená účinnosť 95 %. Tím stojaci za projektom verí, že v budúcnosti môžeme očakávať ešte väčšiu presnosť takýchto útokov – najmä preto, že väčšina moderných zariadení je vybavená mikrofónmi. Stojí za zmienku, že tím výskumníkov testoval AI počas videohovorov na platformách ako Zoom a Skype, pričom dosiahol takmer rovnakú efektivitu.
CoAtNet musí byť prispôsobený konkrétnej klávesnici, pretože zvuky klávesnice sa medzi nimi líšia. Tréningový proces zahŕňal stlačenie každého z 36 klávesov na klávesnici Macbooku, vrátane písmen a číslic, 25-krát za sebou, s použitím rôznych prstov a rôznych úrovní tlaku. Pochopiteľne, AI má určité problémy s rozpoznaním stlačenia klávesu Shift, čo stavia heslá rozptýlené veľkými písmenami a symbolmi – aspoň zatiaľ – mimo dosahu algoritmu.
Táto štúdia je predovšetkým dôkazom konceptu dešifrovania hesiel pomocou AI a nikdy predtým nebola nikde použitá. Ak vezmeme do úvahy fakt, že AI sa vyvíja veľmi rýchlo, časom môžeme očakávať naozaj výkonné nástroje, ktoré budú novinkou v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Ako sa môžete brániť proti takémuto útoku?
Zdá sa, že v tomto prípade môže byť najlepším riešením použitie dobrého správcu hesiel, ktorý nielenže sťaží dešifrovanie hesiel na základe zvuku klávesnice, ale automaticky vyplní aj prihlasovacie polia. Zavedenie ďalších bezpečnostných vrstiev, ako je dvojfaktorová autentifikácia alebo biometria, môže byť ešte lepšie. Ale je naozaj potrebné sa teraz báť?
Ešte nie. Cieľom vyššie uvedenej štúdie je len zvýšiť naše povedomie o možnostiach, ktoré AI ponúka pri analýze akustických údajov. Bude trvať niekoľko rokov, kým sa problémy, ktorým v súčasnosti čelia britskí vedci, úspešne vyriešia. Zatiaľ sme stále v bezpečí. Ale čo bude ďalej? Na to sa oplatí pýtať najmä v kontexte verejných priestorov – napr. kaviarne, letiská či školy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Objav z vesmíru. Na stavbu pyramíd v Egypte sa použilo niečo zvláštne
V hlbokej Sibíri bola objavená záhadná stavba. Veľká výzva pre archeológiu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.