14.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Martin Mehes).
Hovorí sa, že sviatočné obdobie má svoje vlastné pravidlá a že v tomto období sa oplatí upustiť od akejkoľvek diéty. Žiaľ, pre ľudí, ktorí sú obzvlášť citliví na ťažko stráviteľné potraviny, ale aj pre tých, ktorí sú úplne zdraví, môže mať konzumácia niektorých tradičných jedál veľmi nepríjemné následky. Akým kombináciám jedál je lepšie sa na Štedrý večer vyhnúť, aby ste predišli žalúdočným ťažkostiam?
Tradičné jedlá na vianočnom stole a jedlá podávané počas Vianoc, hoci sú chutné, môžu byť veľkou záťažou pre tráviaci systém. O to viac, že po sýtom jedle doma často odchádzame na návštevu k blízkym, aby sme si opäť sadli k stolu a prijali ďalšiu obrovskú porciu kalórií. V dôsledku toho ich nakoniec zjeme príliš veľa už za tri dni, čo má za následok hroznú náladu. Ukazuje sa však, že sa nemusíme vzdať vyprážaných rýb alebo obľúbeného koláča, aby sme sa vyhli revolúcii tráviaceho traktu, ospalosti a celému radu ďalších neduhov. Stačí sa vyhnúť určitým kombináciám, znížiť objem jedál, vynechať extra porciu mastnej omáčky alebo niektoré nápoje. Uvádzame niekoľko tipov, ktoré kombinácie potravín spôsobujú vašim tráviacim orgánom skutočné ťažkosti.
Vyprážané ryby a zemiaky
Ryba je tradičným jedlom Štedrého večera, bez ktorého si Vianoce nevieme predstaviť. Hoci väčšina druhov rýb obsahuje mnoho zdraviu prospešných zložiek, niekedy z nich môže aj bolieť žalúdok. Hoci sa ryby dajú pripraviť na mnoho spôsobov – pečené, dusené alebo grilované, my ich najradšej vyprážame vo fritéze. Je známe, že tento spôsob spracovania nie je pre pohodu a vzhľad človeka najpriaznivejší. Vyprážané jedlo sa oveľa pomalšie trávi a samotný proces môže spôsobiť množstvo nepríjemných pocitov – a ešte horšie to bude, ak k rybe zaliatej tukom pridáme zemiakový šalát. Podľa odborníkov na výživu súčasná konzumácia výrobkov s viacerými dominantnými živinami – v tomto prípade bielkovinami a sacharidmi – výrazne spomaľuje trávenie a urýchľuje procesy hnitia a kvasenia. Dôsledkom je nadúvanie, plynatosť, bolesti brucha, pocit plného žalúdka atď. Na Štedrý večer sa nemusíte vzdať vyprážaných rýb. Jedzte ich však samostatne alebo s prílohou v podobe šalátu a vynechajte zemiaky.
Šalát s majonézou a chlebom s údeninou
Takmer v každej domácnosti sa pred Vianocami pripravuje tradičný zemiakový šalát. Hoci väčšina jeho zložiek je naozaj veľmi zdravá – základom je predsa zelenina, pri jeho príprave to zvyčajne preháňame s majonézou. Tá je zase nielen veľmi kalorická (100 g môže mať až 700 kcal), ale obsahuje aj obrovské množstvo tuku, jednoduchých cukrov a konzervantov. Ak okrem porcie šalátu zjete aj chlieb so spracovaným mäsom, riziko tráviacich problémov je ešte väčšie. Spracované mäso je jednou z najhorších volieb potravín a zároveň zaťažuje tráviaci systém. Ak chcete jesť svoj obľúbený zemiakový šalát, znížte množstvo majonézy alebo ju zmiešajte s prírodným jogurtom. „Zoštíhlená“ verzia bude nielen oveľa zdravšia, ale aj menej kalorická.
„Maslové“ koláče a perlivé nápoje
Na Vianoce sa nemusíte vzdať obľúbeného pečiva, ale ak vám záleží na vašej pohode, nezabudnite sa neprejedať tým, ktoré obsahuje mastné zložky. Ak to s nimi preháňate, váš žalúdok vás na to rýchlo upozorní. Oveľa lepšou voľbou bude krehké pečivo s ovocím alebo želé, ako aj sviatočné perníky. Okrem toho sa počas sviatku nezabudnite vyhýbať farebným perlivým nápojom. V kombinácii s kalorickými dezertmi a mastnými jedlami môžu spôsobiť bolestivé žalúdočné revolúcie. Ak chcete znížiť riziko žalúdočno-črevných nepríjemností, vypite počas sviatočného obdobia niekoľko šálok bylinkového čaju – napríklad mätového alebo harmančekového.
Hubová omáčka a alkohol
Na Vianoce sa v mnohých domácnostiach pripravujú polievky alebo omáčky z čerstvých a sušených lesných húb. Sú chutné, výživné a aromatické, ale v kombinácii s niektorými produktmi môžu byť škodlivé a dokonca nebezpečné pre vaše zdravie. Platí to najmä vtedy, ak sa huby zapíjajú pohárom vína alebo iného alkoholu. Ukazuje sa, že alkoholické nápoje majú schopnosť strihať bielkoviny, ktoré sú významnou zložkou húb – a tie sa v dôsledku toho stávajú veľmi ťažko stráviteľné. Nežiaduce účinky sú početné – vrátane bolesti brucha, nadúvania alebo plynatosti. Okrem toho niektoré druhy lesných húb v kombinácii s vysokoalkoholickými nápojmi môžu dokonca spôsobiť otravu jedlom – nevoľnosť, zvracanie, začervenanie tváre a dokonca aj arytmiu a kŕče.
Červené mäso a víno
Odborníci na výživu už roky bijú na poplach, aby sa v strave obmedzilo červené mäso. Nielenže je ťažko stráviteľné, ale pri pravidelnej konzumácii môže zvyšovať aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny. Ak sa konzumuje „pri slávnostných príležitostiach“, nemalo by škodiť, pokiaľ ho nezapijete alkoholom. Kombinácii červeného mäsa a vína by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí trpia anémiou. Triesloviny obsiahnuté v tomto nápoji účinne blokujú vstrebávanie mäsa bohatého na železo. Na druhej strane, steak zjedený v spoločnosti farebných drinkov môže mať za následok niekoľkohodinové bolesti žalúdka a črevné revolúcie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robí pravidelná konzumácia mandlí s telom? Prekvapujúci účinok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.