15.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weha).
Pestrec mariánsky je mimoriadne obľúbená bylina a doplnok stravy. Na Slovensku je to typicky pestovaná rastlina s charakteristickými bielymi škvrnami na listoch. Plody a semená tejto rastliny skrývajú mnoho liečivých vlastností a majú priaznivý účinok na celý organizmus. Zistite, na čo pestrec používať a v akej forme ho užívať.
Aké liečivé vlastnosti má pestrec mariánsky?
Pestrec je známy najmä pre svoje liečivé vlastnosti. Tie sú spôsobené najmä prítomnosťou komplexu flavonolignanov známeho ako silymarín. Okrem toho pestrec obsahuje:
- olej,
- steroly,
- cukry,
- éterický olej,
- horké zlúčeniny,
- vitamín E,
- amíny histamín a tyramín.
Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je priaznivý účinok pestrecu na pečeň. Pomáha regenerovať bunky a zabraňuje hromadeniu kolagénu v nich, čím zabraňuje nekrotickým léziám. Okrem toho chráni pečeň pred toxickými látkami, pretože uzatvára bunkové membrány a bráni vstupu toxínov do pečene.
Pestrec často pomáha aj pri regenerácii organizmu po dlhodobej liečbe antibiotikami, otravách alkoholom alebo hubami. Je účinný práve vďaka prítomnosti spomínaného silymarínu.
Na čo sa používa pestrec mariánsky?
Silymarín sa používa pri vírusovej hepatitíde. Podáva sa aj počas rekonvalescencie po infekčnej hepatitíde. Jeho účelom je predchádzať komplikáciám, ako je akútna žltá atrofia pečene alebo chronická hepatitída. Okrem toho sa silymarín obsiahnutý v pestreci používa pri cirhóze a steatóze pečene a poškodení pečene spôsobenom toxickými zlúčeninami.
Vodné a liehové výťažky z plodov sa môžu používať aj pri rôznych vnútorných krvácaniach vrátane krvácaní z reprodukčného traktu ženy, pretože flavonoidy obsiahnuté v plodoch posilňujú steny ciev. Okrem toho môže pestrec pomôcť aj pri gastrointestinálnych ťažkostiach, pretože zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav a reguluje tráviacu činnosť a zároveň zlepšuje chuť do jedla.
Okrem toho sa výťažky z plodov pestreca odporúčajú v prípadoch:
- krvácanie z nosa,
- krvácanie z hrubého čreva,
- hemeroidy,
- krvácanie z maternice,
- prekyslenie žalúdočných štiav,
- nechutenstvo,
- plynatosť a grganie,
- nevoľnosť
- nízky krvný tlak.
Navyše pestrecový olej obsahuje okrem iného antioxidanty a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú hydratáciu a regeneráciu epidermy a spomaľujú starnutie pokožky. Okrem toho upokojujú zápaly a pomáhajú liečiť akné a psoriázu.
Pestrec mariánsky – ako ho používať?
Podľa WHO by sa na dosiahnutie požadovaných výsledkov liečby malo denne užívať 12-15 gramov semien, čo znamená 200-400 mg silymarínu.
V predaji je mnoho prípravkov s extraktom silymarínu, ako aj celé alebo mleté semená a granule. Semená rastliny sa môžu sypať do cesta pri pečení chleba alebo sa z nich môže pripraviť nálev. Na tento účel stačí nasypať jednu zarovnanú čajovú lyžičku semien do pohára studenej vody, priviesť do varu a prikryté variť 5-7 minút. Potom nechajte 15 minút odstáť a sceďte.
Čaj sa môže používať ako prostriedok proti krvácaniu a v takom prípade pijeme 1 lyžičku každú hodinu. Okrem toho sa môže používať ako ochranný prostriedok pre pečeň a v tomto prípade pijeme pol pohára nálevu 2-krát denne po jedle. Na druhej strane, ak chceme chrániť cievy, pijeme pol pohára 2-krát denne pred jedlom.
Pokiaľ ide o pestrec v tabletách a kapsulách, mal by sa používať podľa pokynov v príbalovom letáku, ktorý je súčasťou balenia.
S čím sa pestrec nesmie kombinovať?
Pri konzumácii pestrecu je tiež dôležité mať na pamäti, že by sa nemal kombinovať s niektorými látkami. Pestrec interaguje s antimikrobiálnymi a antiprotozoálnymi liekmi obsahujúcimi metronidazol. Jeho tráviaci podporný účinok sa zvyšuje aj v kombinácii s citrusovými plodmi, ktoré môžu spôsobiť chronickú hnačku.
Pestrec mariánsky – vedľajšie účinky
Pestrec mariánsky veľmi zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky. Nesmieme ho však používať bez obmedzenia, pretože sú prípady, keď jednorazové užitie príliš veľkého množstva pestrecu vedie k tráviacim problémom alebo spôsobuje tráviace ťažkosti.
Kontraindikáciou ich použitia je alergia na rastliny z čeľade asteraceae. Okrem toho suplementácia nie je vhodná ani pre deti do 12 rokov a tehotné ženy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Ako počas Silvestra a Nového roka piť alkohol, aby ste si neublížili? Jednoduché párty triky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.