16.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/oxanochka2003).
Za socializmu bola táto rastlina v kvetináči takmer v každej jednej domácnosti. V minulosti ju naše babičky milovali, ale dnes už nie je taká populárna. Je to veľká škoda, pretože okrem nádhernej citrusovej vône má aj mnoho užitočných využití. Záujemcovia o ľudovú medicínu niekedy dokonca vtipkujú, že pakost podzemkatý je cennejší ako zlato.
Geranium alebo pelargónia voňavá, známejšia ako pakost, je jednou z najcennejších črepníkových rastlín v našich domácnostiach. Problémom je, že si to dnes málokto uvedomuje, no od 30. rokov minulého storočia až do konca socialistickej éry robila v našej krajine vlny.
Vyznačuje sa nádhernou vôňou a liečivými účinkami, ktoré sa dnes, žiaľ, využívajú len sporadicky. Záujemcovia o ľudové liečiteľstvo však vedia, že podceňovaný pakost je skutočným pokladom medzi izbovými rastlinami.
Ako rozpoznáte pakost? Jeho zápach je nezameniteľný
Pakost podzemkatý alebo voňavá pelargónia je dlhoveká kvetina z čeľade Geraniaceae, ktorá bola do Európy privezená z južnej Afriky v 30. rokoch 20. storočia. Táto nenápadná trvalka v kvetináčoch sa vyznačuje mierne vzpriameným habitusom a širokými chlpatými listami výraznej zelenej farby. Majú jedinečnú vôňu, ktorá pripomína kombináciu sviežeho citrónu a jemnej ruže.
Geranium môžu dorásť až do výšky 1 metra, ale v domácnostiach sa najčastejšie vyskytujú jeho oveľa menšie odrody. V domácnosti kvitne len zriedka, ale je to možné a vtedy zaujme svojimi malými jasne ružovými kvetmi (podobne ako iné muškáty).
Ako sa pestuje muškát alebo pakost? Toto sú podmienky, ktoré mu musíte poskytnúť
Pestovanie pakostu nie je zložité. Musíte mu len poskytnúť univerzálny, priepustný substrát s neutrálnym alebo mierne zásaditým pH a nezabudnite, že uprednostňuje svetlé, slnečné miesto.
Mali by ste ho mať vo svetlej miestnosti, na parapete na východnej alebo západnej strane. V lete ho možno pestovať nielen v spálni alebo obývačke, ale aj na balkóne. V zime sa naopak bude najlepšie cítiť na schodiskách alebo vstavaných verandách, kde je nižšia teplota.
Zalievanie pakostu by malo byť pravidelné, ale zalievajte ho až vtedy, keď pôda v kvetináči stihne vyschnúť. Preliata rastlina totiž môže rýchlo uhynúť. Veľmi dôležité je tiež odstraňovať zaschnuté listy.
Aké vlastnosti má pakost? Môže pomôcť pri mnohých ochoreniach
Geránium je cenná rastlina nielen preto, že má pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia, ale aj preto, že jeho éterické oleje sa používajú v prírodnej medicíne aj v kozmetickom priemysle. Naše staré mamy používali listy pakostu na potieranie oblasti pod nosom, aby sa rýchlejšie zbavili kataru. Obklady z pakostu im pomáhali aj pri opuchoch, bolestiach kĺbov a drobných uštipnutiach hmyzom.
Samotná rastlina sa v lete umiestňovala do kuchyne, aby jej vôňa odháňala ovocné mušky, komáre alebo muchy. Možno ste tiež počuli, že obklady z rozdrvených listov pakostu sa používali na úľavu od nepríjemných bolestí uší a zubov.
Olej z pakostu sa môže používať aj na inhaláciu na zmiernenie príznakov infekcií horných dýchacích ciest. Možno ho tiež primiešať do šampónu na vlasy, aby ste sa zbavili opakujúcich sa lupín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šikovný trik, vďaka ktorému muškáty kvitnú ako bláznivé
Pelargónie budú kvitnúť až do októbra. Zalejte a pohnojte. Vašim susedom spadne sánka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.