18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).
Prírodné oplachy sú vynikajúcim domácim prostriedkom na odstránenie mastnoty. Okrem iného na ne môžete použiť kávu, harmanček, šalviu alebo listy vlašských orechov. V boji proti šedinám treba venovať pozornosť aj každodennej strave a doplnkom stravy. Chýbať by nemal najmä vitamín B12. Ako sa ešte môžete zbaviť šedivých vlasov? Tu je niekoľko nápadov.
Odkiaľ sa berú šedivé vlasy?
Pri analýze fenoménu šedivenia je najprv potrebné rozlišovať medzi dvoma typmi šedivenia. Ide o predčasné šedivenie v mladom veku a šedivenie spojené so zrelým vekom.
V prvom prípade môže byť predčasné šedivenie spôsobené okrem iného stresujúcim životným štýlom, nedostatkom vitamínov (najmä vitamínu B12) alebo fajčením. Ďalšími príčinami môžu byť pridružené ochorenia. Patria k nim problémy so štítnou žľazou, autoimunitné ochorenia alebo niektoré genetické ochorenia, ako napríklad Waardenburgov syndróm.
V druhom prípade, keď hovoríme o senioroch, je šedivenie normálny proces. Súvisí s prácou melanocytov, ktoré postupom času prestávajú správne fungovať, čo vedie k produkcii príliš malého množstva melanínu.
Objavenie sa prvých šedín je pre niektorých ľudí veľmi ťažké. Podkopáva sebavedomie a sebadôveru a je nevyhnutnou pripomienkou plynutia času. Ľudia, ktorí svoju novú farbu vlasov neprijímajú alebo sa im nepáči, čoraz častejšie hľadajú riešenia, ako sa vrátiť k svojej prirodzenej farbe. Najobľúbenejším a najúčinnejším riešením je samozrejme farbenie vlasov. Čo však v prípade, že sa vám do takýchto radikálnych krokov nechce?
Oplachy vlasov na šediny
Pri používaní takzvaných domácich metód musíte v prvom rade počítať s tým, že nebudú mať rovnaký účinok ako farba a úplne nezakryjú šediny. Môžu sa stať len menej viditeľnými.
Najlepšími domácimi prostriedkami proti šedinám sú vlasové oplachy. Je však dôležité si uvedomiť, že v tomto prípade je kľúčová pravidelnosť. Fungovať budú pravdepodobne len oplachy, ktoré sa používajú pravidelne. Čo sa dá použiť na ich prípravu? Medzi odporúčané produkty patrí kávová usadenina, listy vlašských orechov, harmanček, mäta, kurkuma, šalvia a rozmarín. Oplachy je dobré začať používať hneď, ako spozorujete prvé šediny. V prípade výrazných šedín bude účinok prakticky neviditeľný.
Masky na šedivé vlasy
Okrem domácich oplachov sa oplatí používať aj masky. Na šedivé vlasy sa obzvlášť dobre hodí kávová maska na vlasy. Jednoducho nasypte päť polievkových lyžíc čerstvo zomletej kávy do malého množstva vriacej vody a nechajte vychladnúť. Majte na pamäti, že zmes by mala mať konzistenciu ľahkej kaše. Masku naneste na vlasy a nechajte ju pôsobiť približne 30 minút. Pre silnejší účinok môžete vlasy zabaliť do alobalu a vyfénovať.
Sivé vlasy – strava a výživové doplnky
Ďalšou možnosťou sú výživové doplnky a správna strava. Keď sa objavia prvé šediny, je dobré zaradiť do každodennej stravy produkty bohaté na vitamín B12. Ide o vitamín, ktorý posilňuje vlasy a urýchľuje stimuláciu tvorby melanínu. Nachádza sa najmä v živočíšnych produktoch. Ďalším riešením môže byť dopĺňanie vitamínov. Okrem vitamínu B12 sú vhodné aj vitamíny B5 a B6, kyselina listová, vitamíny D a E, ako aj zinok, železo, meď a vápnik.
Henna na šedivé vlasy
Alternatívou k chemickým farbám na vlasy môže byť aj henna. Ide o oveľa prirodzenejší spôsob zmeny farby, ktorý nemá negatívny vplyv na stav vlasov. Farbenie hennou sa môže vykonávať doma alebo v kaderníckom salóne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte ho do misky s vodou a ponorte si vlasy. Slovenské ženy počas socializmu tento trik milovali
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.