18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Pixabay/).
Takmer na celom svete deklarovaná pripravenosť ustúpiť od spaľovania uhlia v prospech menej emisných či dokonca úplne obnoviteľných zdrojov energie je zatiaľ len verbálna. V roku 2023 dosiahne celosvetový dopyt po uhlí rekord. Celková spotreba uhlia sa tento rok pravdepodobne zvýši o 1,4 percenta na viac ako 8,5 miliardy ton.
Opustenie uhlia ako energetickej suroviny sa stalo hlavnou myšlienkou energetickej transformácie, no – ako naznačujú údaje o spotrebe tohto paliva – v súčasnosti lámeme svetové rekordy v spaľovaní uhlia a dopyt stále rastie.
Globálna spotreba uhlia rastie. Stále máme ďaleko od toho, aby sme sa vzdialili od fosílnych palív
„IEA (Medzinárodná energetická agentúra) so sídlom v Paríži predpovedá, že celková spotreba uhlia ako energetického nosiča sa tento rok pravdepodobne zvýši o 1,4 percenta na viac ako 8 percent, 5 miliárd ton“
– poznamenáva „Deutsche Welle“, pričom výsledkom sú najmä menej bohaté krajiny, ktorých ekonomiky sa niekedy nazývajú „rozvíjajúce sa ekonomiky“.
„Agentúra upozorňuje na veľké rozdiely medzi industrializovanými krajinami a rozvíjajúcimi sa krajinami (nazývanými aj novoindustrializované alebo nové druhé svetové; ide o skupinu, do ktorej rôzne inštitúcie zahŕňajú desať až niekoľko desiatok či dokonca sto krajín)“
– hovorí „DW“ snažiac sa vysvetliť fenomén neustáleho zvyšovania dopytu po uhlí a zároveň deklarovať odklon od tohto emisného paliva.
Krajiny s najrozvinutejšou ekonomikou zatiaľ od uhlia ustupujú
Povedzme si to jasne: za posledný rok spotreba uhlia v Európe a USA výrazne klesla: pravdepodobne o 23 percent v Európe a 21 percent v Spojených štátoch. Dôvodom bola najmä slabšia priemyselná aktivita a odklon od výroby energie z uhlia v prospech obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Bohatá Európa a rovnako bohaté USA nemajú problém s realizáciou plánu na postupné vyraďovanie uhlia, no rozvojové krajiny, hoci sa aktívne podieľajú na plánovaní energetickej transformácie, sa tohto vysoko emisne náročného paliva nehodlajú vzdať.
Rozvojové krajiny sa spoliehajú na uhlie. Dopyt po tomto palive rastie
„V rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách, najmä v Ázii, zostáva dopyt po uhlí veľmi vysoký. Pre Indonéziu predpovedá IEA tento rok nárast o jedenásť percent, pre Indiu o osem percent a pre Čínu o päť percent. Dopyt v týchto krajinách sa zvýšil, keďže vyrábajú viac elektriny a vodné elektrárne poskytujú menej energie. Len v Číne sa tento rok spotrebovalo o 220 miliónov ton uhlia viac ako v predchádzajúcom roku“
– vypočítava „DW“.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) nepochybuje: uhlie je stále najvýznamnejším svetovým nosičom energie na výrobu elektriny a výrobu ocele a cementu, ako aj najväčším zdrojom človekom vytvoreného oxidu uhličitého (CO2).
„Odborníci IEA sú však optimistickí – najbližšie roky a desaťročia prinesú – s rozvojom obnoviteľných zdrojov energie – odklon od uhlia. Počas svetovej klimatickej konferencie (COP 28) v Dubaji padlo rozhodnutie o začiatku konca výroby energie z fosílnych zdrojov. Po dvoch týždňoch rokovaní takmer 200 zúčastnených krajín prvýkrát súhlasilo s textom vyzývajúcim na upustenie od fosílnych palív“
– pripomína Deutsche Welle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Astronaut odfotil ľadovce, ktoré môže vidieť z vesmíru „voľným okom“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.