18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alona Siniehina).
Nedostatok zinku je pomerne zriedkavý. Zvyčajne sa nevyskytuje u zdravých ľudí so správnou, vyváženou stravou. Existujú však ľudia, ktorí sú na jeho vznik obzvlášť náchylní. U koho sa zvyčajne vyskytuje nedostatok zinku? Aké príznaky vyvoláva a zanecháva trvalé komplikácie? Vysvetľujeme.
Príčiny nedostatku zinku
Príčiny nedostatku zinku môžu byť veľmi rozmanité. Medzi rizikové faktory jeho vzniku patria predovšetkým:
- strava s nízkym obsahom zinku,
- vegánska a vegetariánska strava,
- nadmerné množstvo oxalátov a fytátov v strave,
- ochorenia zhoršujúce vstrebávanie živín z tráviaceho traktu (napr. celiakia, Crohnova choroba),
- ochorenia pečene,
- zlyhanie obličiek, pri ktorom dochádza k zvýšeným stratám tohto prvku,
- užívanie alkoholu,
- kosáčikovitá anémia,
- chronické infekcie.
Denná dávka zinku
Potreba zinku v tele závisí okrem iného od veku a pohlavia. Zvyšuje sa aj u tehotných a dojčiacich žien. Denná potreba zinku pre dospelého muža je približne 11 mg, zatiaľ čo pre ženy 8 mg. Počas tehotenstva by mali ženy dodať telu 11 mg zinku denne, kým počas dojčenia 12 mg denne. Pre deti do 10 rokov sú dávky podstatne nižšie, pohybujú sa v rozmedzí 2-5 mg denne.
Príznaky nedostatku zinku
Nedostatok zinku môže vyvolať príznaky prakticky vo všetkých systémoch a orgánoch. Najčastejšie je však postihnutá koža, na ktorej sa objavujú charakteristické lézie. Závažnosť príznakov do určitej miery závisí od závažnosti nedostatku a stav pacienta sa môže zhoršiť, ak sa liečba začne príliš neskoro.
- Kožné prejavy
Nedostatok zinku sa prejavuje predovšetkým na pokožke. Okrem iného sa môže prejavovať zvýšeným výskytom akné, ekzémov, nadmernou suchosťou a olupovaním kože, alopéciou a seboroickou dermatitídou. Najcharakteristickejšie sú lézie, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú ekzém a majú podobu šupinatých plakov, niekedy pustulózneho charakteru. Najpočetnejšie sú v oblasti lakťov, kolien, členkov a krížovej kosti. Môžu popraskať a stať sa lichenifikovanými, t. j. nadmerne zhrubnutými. Pri postupujúcom ochorení tak môžu mať podobný vzhľad ako psoriáza.
Postihnuté sú aj nechty. Nedostatok zinku môže viesť k rozvoju zápalu tkanív obklopujúcich necht (tzv. paronychia), zápalu nechtovej kožičky a vzniku tzv. Beauových línií, čo sú priečne biele čiary prechádzajúce cez nechtovú platničku. Príznakom nedostatku zinku sú aj oslabené, vypadávajúce, lámavé a suché vlasy.
- Príznaky v ústnej dutine
Zinok je mikroživina, ktorá zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri správnom fungovaní sliznice úst a hrdla. Spolu s bunkami imunitného systému prispieva k vytvoreniu ochrannej bariéry proti patogénom. Z tohto dôvodu môžu byť rôzne zápaly ústnej dutiny jedným z príznakov nedostatku tohto prvku. Niekedy sa vyskytujú ťažko sa hojace rany a vredy sliznice. Jedným z príznakov je aj erytém alebo vredy v kútikoch úst.
- Zmyslové príznaky
Nedostatok zinku môže ovplyvniť aj zrak, čuch a chuť. Pacienti sa niekedy sťažujú na výrazné zhoršenie videnia po zotmení, ako aj na oslabený alebo zmenený čuch alebo chuť.
- Gastrointestinálne príznaky
Jedným z typických príznakov nedostatku zinku je aj hnačka. Niekedy je výrazne zvýšená a môže veľmi rýchlo viesť k dehydratácii. Okrem toho sa pacienti sťažujú na zníženú chuť do jedla a úbytok hmotnosti.
- Príznaky nervového systému
Nedostatok zinku môže vyvolať širokú škálu príznakov z centrálneho nervového systému. Pacienti sú často emocionálne nestabilní, môžu mať depresívnu náladu alebo naopak vykazovať príznaky mánie či dokonca psychózy. Okrem toho môže nedostatok zinku spôsobiť problémy so sústredením a učením.
- Príznaky imunitného systému
Zinok je základným prvkom pre správne fungovanie takmer všetkých prvkov imunitného systému. Podporuje normálne dozrievanie neutrofilov, lymfocytov a iných imunitných buniek. Pri jeho nedostatku je funkcia imunitného systému narušená, čo vedie k zvýšenému riziku pľúcnych alebo gastrointestinálnych infekcií.
- Účinky na mužské reprodukčné orgány
Zinok zohráva dôležitú úlohu pri syntéze testosterónu. Jeho nedostatok môže spôsobiť neplodnosť, oneskorené pohlavné dozrievanie alebo hypogonadizmus.
Možné komplikácie pri nedostatku zinku
Ak sa nedostatok zinku zistí dostatočne skoro a správne sa lieči, zvyčajne pominie bez akýchkoľvek komplikácií. Ak je však nedostatok výrazný alebo pretrváva dlhší čas, zvyšuje sa riziko trvalých komplikácií. Medzi ne patria:
- poruchy rastu a sexuálneho dozrievania u detí,
- opakujúce sa infekcie spojené s oslabeným imunitným systémom,
- kožné ochorenia a predĺžené hojenie rán,
- znížená hustota kostí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na vírusy, baktérie a vysoký obsah cukru. Objavte liečivú silu inkského čaju
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.