18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Reallyice).
December sa nezdá byť vhodným obdobím na výsev rastlín. Zvykneme si ho spájať s vegetačným obdobím, keď príroda odumiera, výhonky drevnatejú a spia a snažia sa prežiť do jari. Existujú však kvety, bylinky a zelenina, ktoré môžeme tento mesiac bez obáv vysievať doma. Čo môžete zasiať v decembri a ako sa o takéto rastliny starať? Vysvetľujeme.
Čo je možné zasiať v decembri?
December je vhodný čas na výsev sadeníc. Musí sa to však robiť v interiéri, pretože vonku semená nevyklíčia. Ak ich však na jar presadíte do zeme, budú kvitnúť skôr a skôr prinesú úrodu. Ak teda máte doma trochu miesta alebo máte vyhrievaný skleník, môžete sa pustiť do práce už teraz. Čo môžete zasiať v decembri?
- Pelargónia
Tieto okrasné kvety môžete vysievať koncom decembra. Takto budú kvitnúť už v apríli, keď ostatné kvety práve začínajú kvitnúť. Výsev muškátov zo semien je jednoduchý, tieto pôvabné rastliny veľmi rýchlo klíčia. Potrebujú priepustnú a úrodnú pôdu. Najjednoduchší spôsob ich výsevu je do viackorunkových kvetináčov, kde do každej nádoby vložíte jedno semeno. Kvetináč umiestnite na svetlé a teplé miesto, kde teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia. Po týždni rastlina vyklíči.
- Papuľka väčšia
Pôsobivá papuľka väčšia sa môže vysievať už v decembri. Potom budú kvety presadené do záhrady kvitnúť už začiatkom júna. Ak by sme výsev nechali až na jar, kvet by rozkvitol až okolo augusta. Semená papuľky sa najlepšie vysievajú do nádob na kompost, bez toho, aby sme ich navrchu prikryli zeminou. Môžete ich prikryť perforovanou priehľadnou fóliou. Semená vyklíčia pri teplote 20 až 23 stupňov Celzia. Keď sú väčšie, presadíme ich do malých kvetináčov.
- Laurentia axillaris
Táto teplomilná záhonová kvetina potrebuje na klíčenie teplotu približne 21 stupňov Celzia. Výsev Laurentie do priepustného substrátu, pôda pod ním by mala byť vlhká, ale nie mokrá. Laurentia zasiata v decembri bude kvitnúť od začiatku leta do neskorej jesene. Predpokladom je, že sa jej prepadávajúce kvety odlúpnu.
- Hrachor voňavý
Koncom decembra môžete do interiéru vysiať voňavý, ale aj cukrový hrášok. Potrebujú hlbšie črepníky, pretože sa dávajú do pôdy asi 2,5 cm hlboko. Semená zasypte zeminou. Zalievajte tak, aby ste rastlinu nepremáčali.
- Baklažán
Túto zeleninu sa oplatí vysievať už v decembri, pretože úroda sa dostaví až po šiestich mesiacoch od výsevu. Jej semená klíčia pri teplote okolo 20 stupňov Celzia. Vysejte ich do samostatných kvetináčov.
- Cibuľa
Niektorí hovoria, že najlepší deň na siatie cibule je druhý deň Vianoc. Vtedy zasiatu cibuľu môžete na jar presadiť do zeme. Semená cibule je najlepšie vysievať do multidoštičiek, najlepšie niekoľko semien do jednej nádoby. Vysejte ich do hĺbky približne 2,5 cm. Po vyklíčení, keď majú výhonky asi 10 cm, ich môžete presadiť a vysadiť do samostatných kvetináčov. Cibuľa potrebuje na vyklíčenie teplotu len okolo 15 stupňov Celzia. Takto môžete vysievať aj pór.
- Mäta
Mäta potrebuje na klíčenie dostatok svetla a teplotu okolo 15 stupňov Celzia. Vyššie teploty jej neuškodia. Najlepšie je zasiať niekoľko semien do jedného kvetináča tak, že ich jednoducho položíte na vlhký kompost. Nie je potrebné ich zakrývať zeminou. Mätu stačí vysiať do jedného kvetináča, pretože mäta presadená do záhrady sa veľmi rýchlo rozšíri rastom koreňov. Ďalšími bylinkami, ktoré môžete takto vysievať, sú pažítka, kôpor, bazalka, oregano alebo majoránka.
Ako sa starať o rastliny vysiate v decembri?
Rastliny zasiate v decembri potrebujú náležitú starostlivosť. Ak ich budete mať doma, môžete sledovať ich vývoj a podmienky, v ktorých žijú, v reálnom čase. Ako sa staráte o rastliny zasiate v decembri? Tu sú najdôležitejšie pravidlá:
- Kontrolujte vlhkosť pôdy. Je to ťažké umenie, pretože substrát pre sadenice by mal byť vždy vlhký, ale nie mokrý. Čerstvo vysadené rastliny ešte nie sú veľmi odolné; nezvládnu ani sucho, ani nadbytok vody;
- Zabezpečte rastlinám stály prístup k svetlu a správnu teplotu. Bez svetla sa im nebude dariť;
- Keď sa na sadeniciach objavia ďalšie listy, začnite ich hnojiť. Vhodné sú na to prírodné hnojivá zriedené vodou (zo žihľavy alebo banánových šupiek), biohumus alebo hnoj tiež zriedený vodou. Je lepšie to robiť v malých dávkach, ale častejšie, aj každý týždeň;
- Dva týždne pred výsadbou do zeme rastliny otužujte. Dva týždne pred výsadbou vyberte rastliny na deň von a na noc ich schovajte do interiéru. Takto si rastliny postupne zvyknú na vonkajšie podmienky.
Výsev rastlín v decembri si vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť. Šetrí však peniaze a poskytuje jedinečné uspokojenie z toho, že ste si úrodu vypestovali od začiatku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradkárčenie v zime môže byť krásne a pestré. Pozrite sa, aké rastliny práve kvitnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.